Primary and General Election Endorsements

SEIU Vote Header

President of the United States
 
Vice President Joseph R. Biden 

Ohio Endorsements  
Judge John P. O’Donnell for Ohio Supreme Court 
Judge Jennifer Brunner for Ohio Supreme Court 
Judge Emmanuela Groves for 8th District Court of Appeals
Betty Sutton for 9th District Court of Appeals 

Meryl Johnson for State Board of Education District 11
Rep. Stephanie Howse for Ohio House District 11 
Rep. Juanita Brent for Ohio House District 12 
Rep. Michael Skindell for Ohio House District 13 
Rep. Adam Miller for Ohio House District 17 
Rep. Kristin Boggs for Ohio House District 18
Rep. Mary Lightbody for Ohio House District 19 
Rep. Beth Liston for Ohio House District 21 
Rep. David Leland for Ohio House District 22
Nancy Day-Achauer for Ohio House District 23 
Rep. Allison Russo for Ohio House District 24 
Rep. Erica Crawley for Ohio House District 26 
Rep. Jessica Miranda for Ohio House District 28
Rep. Brigid Kelly for Ohio House District 31 
 Minority Leader Emilia Sykes for Ohio House District 34 
Rep. Casey Weinstein for Ohio House District 37
Rep. Paula Hicks-Hudson for Ohio House District 44
Rep. Scott Oeslager for Ohio House District 48 
Rep. Michele Lepore-Hagan for Ohio House District 58 
Alexis Miller for Ohio House District 89
Rep. Jay Edwards for Ohio House District 94
• Crystal Lett for Ohio Senate District 16 
 Sen. Vernon Sykes for Ohio Senate District 28 
Sen. Sean O’Brien for Ohio Senate District 32
 Commissioner Kevin Boyce for Franklin County Commissioner 
• Congresswoman Joyce Beatty for US House of Representatives (OH-3) 
• Congresswoman Marcy Kaptur for US House of Representatives (OH-9) 
• Congressman Tim Ryan for US House of Representatives (OH-13) 
Cuyahoga County Public Library Levy 

West Virginia Endorsements
Ben Salango for West Virginia Governor 
Natalie Tennant for Secretary of State

John Perdue for Treasurer 
Joanna Tabbit for Supreme Court, Region 2  
Phil Diserio for House District 2 

Delegate Shawn Fluharty for House District 3
 Delegate David Pethtel for House District 5 
Scott Brewer for House District 13 
Delegate Sean Hornbuckle for House District 16 
Dakota Nelson for House District 16 
 Delegate Chad Lovejoy for House District 17 
Paul Ross for House District 18 
 Delegate Andrew Byrd for House District 35 
• Kayla Young for House District 35 

 Delegate Mike Pushkin for House District 37 
• Mike Manypenny for House District 46
Delegate Barbara Evans Fleischauer for House District 51 
Delegate Sammi Brown for House District 65 
• Joshua Gary for Senate District 2 

Senator Glenn Jeffries for Senate District 8
William Laird for Senate District 10 
Denise Campbell for Senate District 11
Delegate Mike Caputo for Senate District 13
 Andrew Robinson for Senate District 17 

Delegate Randy Swartzmiller for Senate District 1 
• Glenn Martin Hammond for Senate District 31

 Delegate Linda Longstreth for Marion County Commissioner

Kentucky Endorsements
• Amy McGrath for U.S. Senate 
• Congressman John Yarmuth for US House of Representatives (KY-3)

Comments are closed.